Basketbalistky 12-násobného slovenského šampióna Good Angels Košice zaknihovali svoje druhé víťazstvo v tejto euroligovej sezóne. A to nie hocijaké. Na domácej palubovke totiž zdolali veľkého favorita , tureckého giganta Galatasaray Istanbul. Pre zverenkyne Maroša Kováčika ide už o tretí skalp tohto súpera za posledný rok, čo je vzhľadom na kvalitu a finančné možnosti tureckého tímu fantastické a priam neskutočné.
No nie náhodné. Košičanky totiž v minulosti porazili aj ďalších gigantov ako Fenerbachce , Orenburg , trápili Jekaterinburg či Spartak Moskva .
A to aj napriek tomu ,že všetky tieto tímy sú na tom na prvý pohľad niekde inde. Niekde inde zo stránky financií a tým pádom aj hráčskeho materiálu, zázemia a zabezpečenia. Sú z basketbalovo vyspelých krajín , okrem sponzorov a majiteľov sú podporované aj zväzom, či mestom . Ich finančné možnosti sú tak priam nevyčerpateľné , čo z nich robí veľkých favoritov.
Šport je však aj o tzv. čiernych koňoch. Teda niekom , kto vie aj z nie favorizovanej pozície spomenutých gigantov minimálne potrápiť a držať sa na vysokej úrovni. Na túto úroveň by sme pokojne mohli zaradiť aj Good Angels. A to v prvom rade vďaka tvrdej , obetavej , v mnohých prípadoch až v dobrom slova zmysle neuveriteľnej práce manažmentu na čele s Danielom Jendrichovským . Tomu polená pod nohy chtiac , či nechtiac ( nečinnosťou ) hodilo už mnoho ľudí. Lenže tam , kde by iní zastali a vzdali to , on a jeho ľudia pokračovali.
Povedzme si príklad , v roku 2011 SBA porušila podmienky splácania pôžičky od FIBA Europe , slovenským klubom tak hrozilo vylúčenie z európskych súťaží. Predstavte si , že robíte niečo naplno , so srdcom a niekto kto by vás mal podporovať ,vám namiesto pomoci urobí takéto problémy.
Vytrvalosť a tvrdá práca ale nepovolili a Košice šli ďalej. Vďaka ďalšej kľúčovej vlastnosti- šikovnosti vedeli do svojich radov ( hoc len na výpomoc alebo aj na rozohratie ) získať hráčky najvyššej európskej úrovne ( napr. Hana Horáková) . Vedeli vytvoriť pre ne podmienky , ktoré sú síce v porovnaní s tými vo veľkokluboch len malým dielom , ale vzhľadom na všetky okolnosti aj tak malým zázrakom.
Správnych ľudí si v metropole východu vybrať aj do nemenej dôležitého realizačného tímu. Po odchode Štefana Svitka ( v roku 2012) dostala príležitosť dovtedy neznáma dvojica Maroš Kováčik – Peter Jankovič , čo v mnohých radoch vyvolalo špekulácie .
Neskôr sa však ukázalo , že neopodstatnené . Mladé duo vhuplo na európsku scénu nebojácne, s rýchlosťou blesku , pričom jeho výrazné napredovanie trvá dodnes.
Má kreatívne , inovatívne nápady , z ktorých sa vie zamotať hlava nejedného favorita.
Summa – summarum Košické Good Angels fungujú ako jeden dobre namazaný stroj. Aj napriek tomu ,že okolnosti tomu niekedy robia veľké prekážky. Lenže kde je vôľa , tam je aj cesta . Šport je totiž spravodlivý , to čo tomu dáš , sa ti v ňom vráti.
Tak ako sa triumfami , ako je ten včerajší vracia sympatickému košickému klubu a hlavne jeho šéfovi Danielovi Jendrichovskému. Ľudí ako je on, potrebujeme v slovenskom športe viac.
Sledujem to iba okrajovo, musím uznať ...
Celá debata | RSS tejto debaty