Obdobie napätia , dohadov a zvedavosti sa skončilo ,účastníci 15 . ME vo futbale vrátane Slovenska už vedia s kým , kedy a kde budú hrať v základných skupinách. Ako to už býva zvykom ,okamžite sa začali rôzne varianty, prognózy a porovnávania náročností jednotlivých skupín.
Do tej s písmenom B poslal žreb k Anglicku,Rusku a Walesu aj zverencov Jána Kozáka . Pri pohľade na zloženie tých iných treba povedať , že sme mohli dopadnúť síce aj lepšie, ale rozhodne aj horšie.
Česi v skupine smrti, Maďari v skupine nádeje
Napríklad ako naši bratia. Tí boli zvyknutí na to , že im žreb prijal , tentoraz sa však stal opak . Spoločne so znovu prebudeným Španielskom a „šialenými“ Chorvátskom resp. Tureckom tvoria povestnú skupinu smrti .
Závidieť by sme nemali ani Poliakom , keďže odohrajú zápasy proti (hlavne na turnajoch )skvelým Nemcom , nám veľmi dobre známej Ukrajine a nevyspytateľnému Severnému Írsku.
Veľmi zaujímavo to dopadlo aj pre švédske korunky. Konfrontácia s asi najtalentovanejšou reprezentáciou Európy – Belgickom, asi najkvalitnejším tímom z druhého koša Talianskom a asi najskúsenejším tímom zo štvrtého koša Írskom je však veľmi zradná.
Papierovo najlepšie z nášho koša obstáli asi Rumuni a Maďari .
Prví menovaní vyzvú v otváracom súboji šampionátu domáce Francúzsko a stretnú sa aj s nevyspytateľným Švajčiarskom a takisto nevypočítateľným ale aj neskúseným Albánskom.
Naši južní susedia si to na prvom turnaji po 30 rokoch zas rozdajú s Ronaldovým Portugalskom , prebúdzajúcim sa Rakúskom a perspektívnym , húževnatým Islandom , čo tvorí síce kvalitnú , no dosť neostrieľanú skupinu.
Naši proti britskému duu a Rusom
Naši futbalisti obstáli asi najlepšie z pohľadu prvého koša. Častokrát preceňovaná reprezentácia hrdého Albionu má síce mená ( Hart,Rooney) doplnené o mladícku dravosť ( Sterling,Kane, Gibbs , Clynu) , lenže na veľkých turnajoch to kolíske futbalu nešlo v minulosti, pričom súčasná mladšia generácia zažila podobné sklamania v týchto rokoch na mládežníckom fóre. Áno Hogdsonovci vyhrali ako jediný tím všetky kvalifikačné zápasy, samotný turnaj je však niečo úplne iné. Tím , ktorý je často vyvyšovaný hlavne kvôli menu Premier Leauge je určite hrateľný, podľa môjho názoru z prvého koša najhrateľnejší.
Z druhého koša sme dostali súpera, ktorý v ňom nebol ani papierovo najslabší ,ale zďaleka ani nie najlepší. Ruská zborná síce pod vedením nového kouča Sluckjiho herne aj výsledkovo pookriala , skvelú formu má zjav tejto sezóny Dzuyba , no dosť výrazne sú zastúpené aj negatíva . Trénerom trochu aj protektovaný stred obrany z jeho CSKA ( Ignaševič- Berezuckij) je síce skúsený a ostrieľaný, lenže už aj pomalý a častejšie chybujúci. No a zabudnúť netreba ani na tradičný problém ruského futbalu. Jeho hráči totiž vďaka skvelej finančnej situácii domácich klubov nejdú do zahraničných kvalitnejších líg, čím mrhajú svoj potenciál , ktorému neprispieva ani ich častá náladovosť.
Kým v prípade prvých dvoch košov môžeme hovoriť o prijateľnom žrebe, v prípade toho posledného sme dostali jedného z najťažších súperov. Walesania s hviezdnym triom Bale-Ramsey – Williams vystuženým o PL ostrieľanými hráčmi na čele s Allenom či Ledleym tvoria húževnatý , bojovný a nebezpečný kolektív , ktorý však nemá skúsenosti z reprezentačných zápasov na najvyššom fóre.
Na záver sa žiada povedať , že všetky tieto prognózy a analýzy sú síce oprávnené , no samotné rozhodnutie aj tak padne až na štadiónoch vo Francúzsku . Krása športu tkvie aj v tom ,že papierové predpoklady sa mnohokrát totálne roztrhajú a vyvrátia. A tak aj žreb je podstatným , no nie rozhodujúcim ukazovateľom.
Celá debata | RSS tejto debaty