Založ si blog

Z vrcholu neprávom na dno. A teraz naspäť

V lete minulého roku to vyzeralo s pokračovaním kariéry Mateja Tótha veľmi biedne. Najúspešnejší slovenský atlét bol kvôli nezrovnalostiam v biologickom pase podozrievaný z dopingu a úplne vypadol z tréningového procesu.

Chodec, ktorý udivoval športový svet nielen svojimi výkonnostnými kvalitami, ale aj charakterom, sa dostal do najťažšej situácie v svojom živote. Na svoju obhajobu musel vynaložiť 60 000 eur a samozrejme aj množstvo nervov a stresu.  Pravda vyšla našťastie najavo, no po dlhom výpadku sa Tóthovi veľké šance na zopakovanie výkonov z Pekinga resp. Ria nedávali.

Zverenec Mateja Spišiaka však opäť začal s jemu príznačným tvrdým a poctivým tréningom, a ten postupne začal prinášať výsledky.  V marci po tretíkrát v kariére vyhral Dudinskú 50-tku a to časom, ktorý je v tohtoročných tabuľkách na skvelom druhom mieste ( 3:42:46).

Všetci slovenskí fanúšikovia tak dúfali, že poriadne vysoko môže Matej rúbať aj na ME v Berlíne. Práve titul majstra Európy mu chýbal v jeho zbierke k tomu,  aby sa stal prvým chodcom histórie s víťazstvami na všetkých veľkých podujatiach.

Na rozpálenej berlínskej trati z toho napokon bolo  podobne ako pred 4 rokmi v Zürichu striebro.  Áno, podľa sezónneho aj osobného maxima bol Tóth papierovo najväčším  favoritom. Počas dlhej časti preteku navyše viedol.  Napriek tomu sa to však v žiadnom prípade nedá považovať za sklamanie.

Práve naopak.  Náš chodec ukázal, že po mentálnej stránke je neskutočný silný  a odolný. Jednak na samotnej trati, kde v úmornej horúčave prekonal veľkú krízu a po prepadnutí sa na 4.priečku v závere ešte obehol dvoch súperov.

Hlavne však dokázal prekonať nepriaznivé  okolnosti. Ak sa niečomu venujete celý svoj život a ono sa to začne vyplácať, je to nenahraditeľný pocit. Ak vám to však niekto chce zobrať bez toho, aby ste sa nejako previnili, je to zrejme najťažšia možná skúška, akú môže športový život priniesť.

Matej Tóth ju však zvládol a po včerajšku môžeme s radosťou povedať, že je späť.  Pripravený zabezpečiť nám ďalšiu športovú radosť a hrdosť. Ak mu vydrží zdravie , nič nie je nemožné  ani budúci rok na MS v Dohe, ani o 2 roky na OH v Tokiu.

7 dôvodov postupu Trnavy do skupiny Európskej ligy

31.08.2018

Pred mesiacom by tomu veril len málokto, no teraz je to realita. Futbalisti trnavského Spartaka sa dokázali kvalifikovať do skupinovej fázy Európskej ligy UEFA. V nasledujúcom článku sa pozrieme viac »

5 najlepších zápasov futbalových MS v Rusku

18.07.2018

Na svetovom šampionáte v Rusku sa počas mesiaca odohralo 64 zápasov. Niektoré bavili viac, niektoré menej, celkovo však učite prevládala prvá spomínaná skupina. Ako diváci sme mohli vidieť viac »

10 hráčov, ktorí prekvapili svojimi výkonmi na MS

17.07.2018

Futbalové MS sú už druhý deň minulosťou, a tak je priestor na bilancovanie, hodnotenie, prípadne zostavovanie rôznych rebríčkov. V tom nasledujúcom sa pozrieme na 10tku hráčov, ktorí na svetovom viac »

Phil Hogan, Gabriela Matečná

Slovenskí farmári: jeden čihi, druhý hota

19.10.2018 06:00

Eurokomisár Hogan musel byť zo stretnutia so slovenskými poľnohospodármi prekvapený, lebo čo samosprávny prúd, to iný názor na riešenie problémov.

Militanti

Putin: IS zajal v Sýrii takmer 700 rukojemníkov a dal ultimáta

18.10.2018 22:52

Armáda USA vo Washingtone Putinove tvrdenia spochybnila.

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán

Turci odhalili osobu, ktorá môže súvisieť s vraždou novinára Chášakdžího

18.10.2018 22:15

Podľa Turkov sa muž volá Mahír Abdulazíz Mutríb a patrí k okruhu najbližších spolupracovníkov saudskoarabského korunného princa.

Plyn

Plynovod na Balkán môže posilniť pozíciu Slovenska ako tranzitnej krajiny

18.10.2018 22:08

Eastring je plynovod, ktorý by mal potenciálne odstrániť najväčší problém Balkánu, to znamená chýbajúci prístup na spotové trhy západnej Európy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 47
Celková čítanosť: 57005x
Priemerná čítanosť článkov: 1213x

Autor blogu

Kategórie