Založ si blog

Z vrcholu neprávom na dno. A teraz naspäť

V lete minulého roku to vyzeralo s pokračovaním kariéry Mateja Tótha veľmi biedne. Najúspešnejší slovenský atlét bol kvôli nezrovnalostiam v biologickom pase podozrievaný z dopingu a úplne vypadol z tréningového procesu.

Chodec, ktorý udivoval športový svet nielen svojimi výkonnostnými kvalitami, ale aj charakterom, sa dostal do najťažšej situácie v svojom živote. Na svoju obhajobu musel vynaložiť 60 000 eur a samozrejme aj množstvo nervov a stresu.  Pravda vyšla našťastie najavo, no po dlhom výpadku sa Tóthovi veľké šance na zopakovanie výkonov z Pekinga resp. Ria nedávali.

Zverenec Mateja Spišiaka však opäť začal s jemu príznačným tvrdým a poctivým tréningom, a ten postupne začal prinášať výsledky.  V marci po tretíkrát v kariére vyhral Dudinskú 50-tku a to časom, ktorý je v tohtoročných tabuľkách na skvelom druhom mieste ( 3:42:46).

Všetci slovenskí fanúšikovia tak dúfali, že poriadne vysoko môže Matej rúbať aj na ME v Berlíne. Práve titul majstra Európy mu chýbal v jeho zbierke k tomu,  aby sa stal prvým chodcom histórie s víťazstvami na všetkých veľkých podujatiach.

Na rozpálenej berlínskej trati z toho napokon bolo  podobne ako pred 4 rokmi v Zürichu striebro.  Áno, podľa sezónneho aj osobného maxima bol Tóth papierovo najväčším  favoritom. Počas dlhej časti preteku navyše viedol.  Napriek tomu sa to však v žiadnom prípade nedá považovať za sklamanie.

Práve naopak.  Náš chodec ukázal, že po mentálnej stránke je neskutočný silný  a odolný. Jednak na samotnej trati, kde v úmornej horúčave prekonal veľkú krízu a po prepadnutí sa na 4.priečku v závere ešte obehol dvoch súperov.

Hlavne však dokázal prekonať nepriaznivé  okolnosti. Ak sa niečomu venujete celý svoj život a ono sa to začne vyplácať, je to nenahraditeľný pocit. Ak vám to však niekto chce zobrať bez toho, aby ste sa nejako previnili, je to zrejme najťažšia možná skúška, akú môže športový život priniesť.

Matej Tóth ju však zvládol a po včerajšku môžeme s radosťou povedať, že je späť.  Pripravený zabezpečiť nám ďalšiu športovú radosť a hrdosť. Ak mu vydrží zdravie , nič nie je nemožné  ani budúci rok na MS v Dohe, ani o 2 roky na OH v Tokiu.

Doma kritizovaní, v Európe úspešní

16.12.2018

Spartak Trnava má za sebou úspešné účinkovanie v pohárovej Európe. Slovenský majster sa dostal až do skupinovej fázy Európskej ligy, v ktorej nebol iba do počtu. Na svoje konto si pripísal viac »

Nepoučiteľný talent, ktorého je veľká škoda

23.11.2018

Aktuálne najčastejšie sa skloňujúce meno slovenského športovca je Vladimír Weiss. Na rozdiel od Petra Sagana či Mateja Tótha však nie je spomínané vďaka úspechom. Syn bývalého reprezentačného viac »

Najlepšie a najhoršie možnosti pre Slovensko v kvalifikácii ME 2020

21.11.2018

Ako všetci vieme, slovenská futbalová reprezentácia v pondelok podľahla Česku a tým pádom v Lige národov zostúpila o divíziu nižšie. Pre zverencov Pavla Hapala to navyše znamená aj to, že viac »

poplatok, dane, odvody, peniaze, banka

Odbory odmietajú pokles daní firmám na 15 %

19.08.2019 15:35

Odborári nesúhlasia s poklesom daní pre firmy. S návrhom prišla koaličná SNS, ktorá presadzuje zníženie dane z príjmu právnických osôb z 21 % na 15 %.

horskí záchranári tatry poľsko

Horskí záchranári pomáhajú pri záchrane uviaznutých jaskyniarov v poľských Tatrách

19.08.2019 15:31

Za jednou z chodieb jaskyne, ktorú náhle zaplavila voda, uviazli dvaja poľskí jaskyniari.

Národná rada, stožiar

Hlinov odkaz Dankovi: KDH vyvesilo na stožiar pri Pečnianskom lese kapitánsku výložku

19.08.2019 14:52

KDH tak reagovalo na iniciatívu predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý dal pred NR SR postaviť stožiar so štátnou vlajkou.

euro, bankovky, peniaze

Nad Nemeckom sa vznáša hrozba recesie

19.08.2019 14:29

Nemecká ekonomika by mohla v lete opäť klesnúť, keďže priemyselná produkcia sa znižuje pre nedostatok nových objednávok.