Na svetovom šampionáte v Rusku sa počas mesiaca odohralo 64 zápasov. Niektoré bavili viac, niektoré menej, celkovo však učite prevládala prvá spomínaná skupina. Ako diváci sme mohli vidieť krásne góly, emócie aj vysokú hernú kvalitu. Poďme sa teda pozrieť na päticu zápasov, ktoré boli podľa mňa najkvalitnejšie.
5.Portugalsko-Španielsko (3:3; B-skupina)
Už v druhý hrací deň turnaja bol na programe veľký šláger, keďže v Soči sa stretli poslední dvaja majstri Európy. Od zápasu medzi tradičnými rivalmi z Pyrejského polostrova sa samozrejme čakala výrazná kvalita, nie však gólová prestrelka. Portugalsko-španielske súboje totiž boli väčšinou takticky ladené a padalo v nich málo gólov. Ani tento duel sa síce nehral v závratnom tempe, no priebehom prekonal očakávania. Portugalci dvakrát viedli, Španieli skóre otočili, no napokon sa body delili. Hetrik Cristania Ronalda s krásnym priamym kopom na záver, dva góly Diega Costu či krásny volej Nacha boli výbornou pozvánkou na sledovanie ďalších zápasov MS
4.Francúzsko-Argentína (4:3; osemfinále)
Čerstvých majstrov sveta čakalo v prvom kole vyraďovačky mužstvo, ktoré zažilo v Rusku toľko problémov a kontroverzií, ako nikto iný. Prvé osemfinále bolo zároveň aj súbojom francúzskej mladosti s argentínskou skúsenosťou. Ekipa Le Blue od úvodu ukazovala vyššiu kvalitu a rýchlo otvorila skóre, hrala však až príliš opatrne, začo ju súper potrestal dvoma gólmi. Francúzi však v potrebnej chvíli zapli svoje motory, a to naozaj vo veľkom štýle- za 11 minút otočili skóre z 1:2 na 4:2, Argentíne už nepomohol ani kontaktný gól v závere. Zdecimovaní Juhoameričania sa snažili, na talentovaného súpera však nestačili rýchlostne ani kvalitatívne. Divákom sa do pamäti vryli najmä krásne strely Pavarda a Di Mariu, zaujali aj dva zásahy Mbappého v priebehu 4 minút.
3.Chorvátsko-Anglicko (2:1 pp; semifinále)
Chorváti sa do semifinále dostali cez dva penaltové rozstrely, pričom tak proti Dánom, ako aj proti Rusom sa ofenzívne trápili. Ideálne nezačali zverenci Zlatka Daliča ani boj o postup do finále, Angličania sa rýchlo ujali vedenia a súpera príliš nepúšťali do blízkosti brankára Pickforda.. Zdalo sa tak, že po dvoch 120-minútových drámach sú Vatreni príliš vyšťavení na to, aby dostali Albion pod väčší tlak. Vyrovnávajúci gól Perišiča však akoby Balkáncov pokropil živou vodou- od tohto momentu boli jasne lepší a hoci v riadnom hracom čase šance na druhý gól nevyužili, v predĺžení sa ho predsa len dočkali. Asi žiaden iný zápas na turnaji nesprevádzali takéto emócie- obrovská bola už radosť po víťaznom góle Mandžukiča, no a po záverečnom hvizde ešte vzrástla. Chorvátsko bolo hore nohami, týmto víťazstvom prekonalo svoje dovtedajšie maximum na MS, Angličania zas predĺžili finálové čakanie na 52 rokov
2.Belgicko-Japonsko (3:2; osemfinále)
Kto by bol povedal, že Japonci takmer vyradia jedného z najväčších favoritov MS. Jediný ázijský zástupca v osemfinále, ktorý sa do neho dostal len vďaka lepšej bilancii žltých kariet, sa však vypol k fantastickému výkonu. Belgičania už počas prvého polčasu zistili, že s prekonavaním pozornej japonskej obrany to budú mať veľmi ťažké. Po prestávke sa navyše Ázijčania osmelili smerom dopredu a súpera šokovali dvoma gólmi. Červení diabli sa dostali do veľmi náročnej pozície, tréner Martinéz však pohotovo zareagoval- prestriedal a zmenil štýl hry. Belgičania začali hrať na centrované lopty, s čím mali vzrastom nižší Japonci veľké problémy. Hazard a spol. dokázali rýchlo vyrovnať, no ani za tohto stavu sa Japonci neodklonili od aktívneho a snaživého futbalu. To sa im v konečnom dôsledku vypomstilo, keďže po ich nevydarenom rohu podniklo Belgicko v posledných sekundách ukážkový brejk, po ktorom Chadli rozhodol o postupe favorita a trochu krutej japonskej prehre.
1.Brazília-Belgicko (1:2; štvrťfinále)
Po spomínanom postupe cez Japonsko čakala Belgičanov jedna z najťažších možných prekážok. Zápas proti Brazílii bol označovaný za štvrťfinále snov či predčasné finále, a treba povedať, že veľkým očakávaniam nezostal nič dlžný. Počas celých 90 minút sme mohli na oboch stranách vidieť prvky najvyššej futbalovej kvality,nechýbali šance ani rýchle tempo. Belgicko výborne zachytilo úvod, dostalo sa do 2-golóveho trháku, z čoho boli Kanárici výrazne rozladení. Hazard, De Bruyne, či Lukaku si v týchto chvíľach so súperom robili, čo chceli. Po prestávke Brazílčania dostali súpera pod tlak, no skvelo chytajúci Courtois dlho odolával. Po gólovej hlavičke Renata Augusta dostal už tak zaujímavý zápas ešte výraznejší náboj, no Belgičania si vďaka taktickému výkonu v obrane a čarujúcemu Courtoisovi víťazstvo už vziať nenechali.
Celá debata | RSS tejto debaty