Slovenský cyklista Peter Sagan včera vyhral už svoju tretiu etapu na prebiehajúcom 103. ročníku najpopulárnejších etapových pretekov Tour de France. Aj toto víťazstvo sa zrodilo inak ako predošlé- po s prehľadom vyhratom špurte a šialenom úniku tentoraz prišiel veľmi tesný no napokon úspešný súboj s ďalším odolným rýchlikom- Alexandrom Kristoffom. Rozhodlo takzvané hodenie bicykla do cieľa, ktoré žilinský rodák zvládol oveľa lepšie a rýchlejšie ako jeho nórsky súper.
Vlastnosti ako šikovnosť v spletitých situáciách , skvelá orientácia, sebestačnosť a v neposlednom rade bojovnosť ukazuje všestranný Sagan už dlhú dobu. Nie nadarmo sa o ňom hovorí ako o najkomplexnejšom jazdcovi súčasnosti, o čom svedčí aj spomínaná rozdielnosť jeho triumfov na tohtoročnej Tour.
V porovnaní s minulosťou sa však predsa len niečo zmenilo. Vďaka svojím kvalitám, odvahe a univerzálnosti sa Sagan síce vedel aj na veľkých pretekoch dostávať do rozhodujúcich bojov, no akýmsi pravidlom sa stalo, že takmer vždy z nich vplyvom viacerých ( zväčša smolných) okolností odchádzal ako porazený. Napríklad, od svojho , do tohtoročnej 2. etapy Tour posledného triumfu na starej dáme ( 7.etapa v roku 2013) zaznamenal na najslávnejšej Grand Tour 9 druhých miest! Na veľkých klasikách sa pravidelne objavoval na popredných miestach, no nie tom víťaznom, veľký triumf neprichádzal ani na tradičnom treťom vrchole sezóny- MS.
Práve na jeho minuloročnej edícii však nastal kľúčový zlom. V americkom Richmonde vyšiel Petrovi skvelo načasovaný únik a veľkému triumfu už žiadna smola nezabránila. Aj v prebiehajúcej sezóne sa síce našlo niekoľko smolou sršiacich výsledkov, na čele s 1-sekundovou prehrou v celkovej klasifikácii Tirreno-Adriatico či kvôli pádom súperov nešťastným vývojom klasík Milano- San Remo a Paríž-Roubaix. Dôležité však bolo , že tieto nešťastné prehry nie sú v tejto sezóne pravidlom, ale v normálnom množstve zastúpenou výnimkou. Okrem nich a z minulého roka zopakovaných etapových vavrínov z podujatí ako Okolo Kalifornie resp. Švajčiarska totiž prišli aj nadstavby. Najprv jazdec tímu Tinkoff po prvýkrát v kariére vyhral veľkú klasiku, 100. Ročník zrejme druhej najpopulárnejšej jednorázovky „Okolo Flámska“ ovládol suverénnym únikom. Na spomínanej TDF zas potom dokázal zmeniť nálepku „večne druhého“ a k už tradičnému dresu pridal aj ( minimálne) tri etapové víťazstvá.
Konštatovanie ,že Peter Sagan patrí medzi najlepších súčasných cyklistov a v budúcnosti má obrovský potenciál sa zaradiť medzi najväčšie cyklistické legendy nie je žiadnou novinkou. Obdobie od minuloročných majstrovstiev sveta však ukazuje aj niečo iné- že sa o ňom už nedá hovoriť ako o večnom smoliarovi, ale víťazstvami ovenčenom šampiónovi.
Celá debata | RSS tejto debaty