Založ si blog

5 dôvodov, prečo naši hokejisti nepostúpili na MS do štvrťfinále

Slovenskí hokejisti ani po 5-krát v rade nedokázali na MS postúpiť medzi najlepšiu osmičku. V Kodani síce na rozdiel od minulého ročníka nesklamali-  hrali na hranici svojich možností, ukázali zlepšenie, no štvrťfinálový cieľ nesplnili. V nasledujúcom článku sa pozrieme na 5 faktorov, ktoré podľa môjho názoru rozhodli o našom nepostupe zo základnej skupiny.

 

5. Nevydarené presilovky

Jazýčkom na váhach v dôležitých zápasoch sú často presilové hry. Táto herná činnosť nám fungovala len v prvom a poslednom zápase, v zvyšných piatich sme sa z presilovky nepresadili ani raz. Celkovo sme z 20-tich početných výhod vyťažili len 4 góly, pričom dvakrát sme v nich dokonca sami inkasovali.  Ramseyho výber síce ukázal aj dobré presilovky s dostatočným tlakom pred bránou, no bohužiaľ dominovali tie, v ktorých sme si dávali síce rýchle, no nepresné a kostrbaté prihrávky.

4. Nedostatočná kreativita v útoku 

Štatisticky aj herne je dokázateľné, že základom štýlu Craiga Ramseyho je kvalitná defenzíva. Z minulosti však stále trvá hendikep nedostatočnej kreativity v útoku. Samozrejme, súčasný hokej je už čoraz viac priamočiary a fyzický, no výrazné talenty resp. lídri si v ňom aj tak nájdu svoje miesto. Mená ako Nagy, Jurčo, Krištof či popradské trio z tretieho útoku predviedli na turnaji viacero vydarených momentov, no ako tím sme neboli na súperov schopní ofenzívnou  kvalitou vyvíjať tak veľký tlak, ako by sa žiadalo. Dlhoročné konštatovanie  o tom, že nám chýbajú ofenzívne typy lídrov a talentov, je stále pravdivé.  Jeden kvalitný tréner  to však  zmeniť šibnutím čarovného prútika nemôže, obzvlášť, keď trénuje seniorský výber. Prácu musíme začať zdola.

3. Chýbajúca víťazná mentalita

Tesné zápasy sú o najmenších detailoch, rozhodnúť môže každá chyba. Na to , aby sa tím dokázal presadiť práve vtedy, keď sa láme chlieb, musí byť vnútorne silný. Samozrejme musí držať spolu, čo naši hráči tento rok spĺňali, no musí ukázať aj tzv. víťaznú mentalitu. To znamená veriť vo svoje sily a schopnosti, myslieť na víťazstvo za každého stavu, nehrať zakríknuto a nepodľahnúť panike . Nezvládnutie vypätých momentov nás stalo koncovky zápasov proti Česku a čiastočne aj Švédsku, prvé tretiny proti Švédsku a Rusku zas boli o prílišnom rešpekte zo súpera. Proti Rakúsku a Francúzsku sme  nedokázali zareagovať na súperovo zlepšenie a z týchto dobre rozohraných duelov sme urobili zbytočné drámy. Podobný problém nás trápi už roky- stačí si spomenúť na zápasy s Francúzskom v roku 2014, Nórskom v 2015-tom či Bieloruskom pred dvoma rokmi.

2. Nezvládnuté prvé dva zápasy

Podľa papierových predpokladov bolo zrejmé, že o našich šanciach na postup výrazne napovie úvodný dvojzápas proti Česku a Švajčiarsku. S odstupom času sa dá povedať, že o nich aj rozhodol.

V dobre rozohranom dueli proti našim západným bratom sme v závere za stavu 2:1 netrafili opustenú bránu a 9 sekúnd pred koncom inkasovali vyrovnávajúci gól. V predĺžení Česi pridali víťazný zásah a tak sme namiesto 3 bodov získali jeden.

O deň nato, sme proti priamemu súperovi v boji o postup podali asi najhorší výkon  pod vedením Craiga Ramseyho. Švajčiari nás výrazne predčili vo všetkých herných činnostiach a úplne zaslúžene zvíťazili.

V zvyšnom priebehu turnaja sme síce robili čo sa dalo,  no ani ďalších 10 bodov nám  na postup nestačilo.

1. Vyššia kvalita na strane súperov

Kvôli zlým výsledkom z posledných rokoch a tým pádom aj logickému poklesu v rebríčku IIHF sme sa dostali do zrejme najťažšej skupiny od zavedenia súčasného formátu turnaja. Aj keď nám v konečnom účtovaní chýbalo na postup málo, musíme uznať, že naši štyria premožitelia postúpili zaslúžene. Za Švédmi, Rusmi, Čechmi ani Švajčiarmi sme totiž nezaostávali snahou, ale kvalitatívne. Jednoducho si musíme priznať, že spomínané kvarteto malo k dispozícii lepšie výbery- nepomerne viac talentovaných hráčov, aj borcov s väčšími skúsenosťami z podobných aj ťažších zápasov, čo sa potom prejavilo v rozhodujúcich momentoch.

5 pozitív, ktoré naši hokejisti ukázali na MS

17.05.2018

Po článku, v ktorom som sa zameral na dôvody nášho opätovného nepostupu do štvrťfinále, preladíme na príjemnejšiu tému. V Kodani sme totiž ukázali aj veci, s ktorými môžeme byť spokojní viac »

Viac takýchto výkonov

13.05.2018

Málokedy sa stane, aby sme po prehre našich hokejistov našli na internete reakcie ako: „Ďakujeme chlapci!“. Včera však boli jednoznačne opodstatnené. Zverenci Craiga Ramseyho totiž odohrali viac »

Absolútna svetová špička. Ďakujeme, Nasťa.

18.02.2018

Vyhrať olympijské zlato na troch hrách po sebe je výnimočné. Daný športovec musí mať dlhodobo vysokú výkonnosť, byť zdravý a hlavne, musí ideálne načasovať formu. Je skvelé, že v podobe viac »

nemecko Freiburg súd

V Drážďanoch po náleze bomby z vojny evakuovali 8 700 ľudí

23.05.2018 10:44

Britská letecká bomba sa našla v utorok popoludní pri stavebných prácach necelé dva kilometre severozápadne od hlavnej stanice.

nehoda

Ukázali video z nehody, pri ktorej zahynulo deväť ľudí. Urobil ho vodič, ktorý sa venoval četovaniu

23.05.2018 10:43

Rumunské webové servery zverejnili videozáznam, ktorý v utorok pri zrážke s protiidúcim nákladným autom v Maďarsku natočil sám vodič rumunského mikrobusu.

Francúzsko, migranti, Paríž

Francúzska polícia zlikviduje táboriská migrantov v Paríži

23.05.2018 10:27

Francúzsky minister vnútra nariadil polícii, aby v dohľadnom čase v Paríži pristúpila k likvidácii ilegálnych táborísk, v ktorých žije asi 2300 migrantov.

okresny sud bratislava, krajsky sud v bratislave

Pojednávanie s mužom v kauze fekálnych útokov sa opäť nekonalo

23.05.2018 10:13

Krajský súd opäť odročil verejné zasadnutie - odvolacie konanie vo veci Martina Macka, ktorého prokurátor obžaloval v prípade útokov močom či exkrementmi na ženy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 46435x
Priemerná čítanosť článkov: 1106x

Autor blogu

Kategórie