Založ si blog

5 dôvodov, prečo naši hokejisti nepostúpili na MS do štvrťfinále

Slovenskí hokejisti ani po 5-krát v rade nedokázali na MS postúpiť medzi najlepšiu osmičku. V Kodani síce na rozdiel od minulého ročníka nesklamali-  hrali na hranici svojich možností, ukázali zlepšenie, no štvrťfinálový cieľ nesplnili. V nasledujúcom článku sa pozrieme na 5 faktorov, ktoré podľa môjho názoru rozhodli o našom nepostupe zo základnej skupiny.

 

5. Nevydarené presilovky

Jazýčkom na váhach v dôležitých zápasoch sú často presilové hry. Táto herná činnosť nám fungovala len v prvom a poslednom zápase, v zvyšných piatich sme sa z presilovky nepresadili ani raz. Celkovo sme z 20-tich početných výhod vyťažili len 4 góly, pričom dvakrát sme v nich dokonca sami inkasovali.  Ramseyho výber síce ukázal aj dobré presilovky s dostatočným tlakom pred bránou, no bohužiaľ dominovali tie, v ktorých sme si dávali síce rýchle, no nepresné a kostrbaté prihrávky.

4. Nedostatočná kreativita v útoku 

Štatisticky aj herne je dokázateľné, že základom štýlu Craiga Ramseyho je kvalitná defenzíva. Z minulosti však stále trvá hendikep nedostatočnej kreativity v útoku. Samozrejme, súčasný hokej je už čoraz viac priamočiary a fyzický, no výrazné talenty resp. lídri si v ňom aj tak nájdu svoje miesto. Mená ako Nagy, Jurčo, Krištof či popradské trio z tretieho útoku predviedli na turnaji viacero vydarených momentov, no ako tím sme neboli na súperov schopní ofenzívnou  kvalitou vyvíjať tak veľký tlak, ako by sa žiadalo. Dlhoročné konštatovanie  o tom, že nám chýbajú ofenzívne typy lídrov a talentov, je stále pravdivé.  Jeden kvalitný tréner  to však  zmeniť šibnutím čarovného prútika nemôže, obzvlášť, keď trénuje seniorský výber. Prácu musíme začať zdola.

3. Chýbajúca víťazná mentalita

Tesné zápasy sú o najmenších detailoch, rozhodnúť môže každá chyba. Na to , aby sa tím dokázal presadiť práve vtedy, keď sa láme chlieb, musí byť vnútorne silný. Samozrejme musí držať spolu, čo naši hráči tento rok spĺňali, no musí ukázať aj tzv. víťaznú mentalitu. To znamená veriť vo svoje sily a schopnosti, myslieť na víťazstvo za každého stavu, nehrať zakríknuto a nepodľahnúť panike . Nezvládnutie vypätých momentov nás stalo koncovky zápasov proti Česku a čiastočne aj Švédsku, prvé tretiny proti Švédsku a Rusku zas boli o prílišnom rešpekte zo súpera. Proti Rakúsku a Francúzsku sme  nedokázali zareagovať na súperovo zlepšenie a z týchto dobre rozohraných duelov sme urobili zbytočné drámy. Podobný problém nás trápi už roky- stačí si spomenúť na zápasy s Francúzskom v roku 2014, Nórskom v 2015-tom či Bieloruskom pred dvoma rokmi.

2. Nezvládnuté prvé dva zápasy

Podľa papierových predpokladov bolo zrejmé, že o našich šanciach na postup výrazne napovie úvodný dvojzápas proti Česku a Švajčiarsku. S odstupom času sa dá povedať, že o nich aj rozhodol.

V dobre rozohranom dueli proti našim západným bratom sme v závere za stavu 2:1 netrafili opustenú bránu a 9 sekúnd pred koncom inkasovali vyrovnávajúci gól. V predĺžení Česi pridali víťazný zásah a tak sme namiesto 3 bodov získali jeden.

O deň nato, sme proti priamemu súperovi v boji o postup podali asi najhorší výkon  pod vedením Craiga Ramseyho. Švajčiari nás výrazne predčili vo všetkých herných činnostiach a úplne zaslúžene zvíťazili.

V zvyšnom priebehu turnaja sme síce robili čo sa dalo,  no ani ďalších 10 bodov nám  na postup nestačilo.

1. Vyššia kvalita na strane súperov

Kvôli zlým výsledkom z posledných rokoch a tým pádom aj logickému poklesu v rebríčku IIHF sme sa dostali do zrejme najťažšej skupiny od zavedenia súčasného formátu turnaja. Aj keď nám v konečnom účtovaní chýbalo na postup málo, musíme uznať, že naši štyria premožitelia postúpili zaslúžene. Za Švédmi, Rusmi, Čechmi ani Švajčiarmi sme totiž nezaostávali snahou, ale kvalitatívne. Jednoducho si musíme priznať, že spomínané kvarteto malo k dispozícii lepšie výbery- nepomerne viac talentovaných hráčov, aj borcov s väčšími skúsenosťami z podobných aj ťažších zápasov, čo sa potom prejavilo v rozhodujúcich momentoch.

7 dôvodov postupu Trnavy do skupiny Európskej ligy

31.08.2018

Pred mesiacom by tomu veril len málokto, no teraz je to realita. Futbalisti trnavského Spartaka sa dokázali kvalifikovať do skupinovej fázy Európskej ligy UEFA. V nasledujúcom článku sa pozrieme viac »

Z vrcholu neprávom na dno. A teraz naspäť

08.08.2018

V lete minulého roku to vyzeralo s pokračovaním kariéry Mateja Tótha veľmi biedne. Najúspešnejší slovenský atlét bol kvôli nezrovnalostiam v biologickom pase podozrievaný z dopingu a úplne viac »

5 najlepších zápasov futbalových MS v Rusku

18.07.2018

Na svetovom šampionáte v Rusku sa počas mesiaca odohralo 64 zápasov. Niektoré bavili viac, niektoré menej, celkovo však učite prevládala prvá spomínaná skupina. Ako diváci sme mohli vidieť viac »

Kim Čong-un

Kim Čong-un sa pochválil novou strategickou zbraňou

16.11.2018 01:27

Severokórejské štátné médiá informovali, že armáda pod dohľadom vodcu Kim Čong-una úspešne otestovala novú technologicky vyspelú strategickú zbraň.

dvojičky

Oddelené siamské dvojičky z Bhutánu po zákroku už ukazujú šibalskú tvár

15.11.2018 23:10

15-mesačné dvojičky Nima a Dawa boli spojené trupmi a mali aj spoločnú pečeň. Oddelili ich v Austrálii.

sofia, migranti,

Migračný pakt OSN neratifikuje ani Estónsko

15.11.2018 22:34

Pakt by mali vlády oficiálne prijať na konferencii v marockom Marrákeši v decembri.

Brexit

Väčšina Britov je proti brexitu a chce druhé referendum

15.11.2018 21:59

Britská stanica Sky News zverejnila dnes nový prieskum.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 47
Celková čítanosť: 58280x
Priemerná čítanosť článkov: 1240x

Autor blogu

Kategórie