Založ si blog

Absolútna svetová špička. Ďakujeme, Nasťa.

Vyhrať olympijské zlato na troch hrách po sebe je výnimočné. Daný športovec musí mať dlhodobo vysokú výkonnosť,  byť zdravý a hlavne,  musí ideálne načasovať formu. Je skvelé, že v podobe Anastasie Kuzminovej máme takúto osobnosť  aj na Slovensku.

Za všetko najlepšie hovorí fakt, že s  medailovou bilanciou 3-3-0 je Nasťa spoločne s Nemkou Wilhelmovou najúspešnejšou biatlonistkou  v histórii ZOH! Vďaka zisku troch cenných kovov z Pjongčangu sa stala aj najúspešnejším slovenským olympijským športovcom.

 

Od pôrodu k najvydarenejšej olympiáde

V období medzi Soči a Pjongčangom sa pritom veci vôbec nevyvíjali smerom, ktorý by naznačoval, že tretia olympiáda bude pre naturalizovanú Slovenku jej najlepšou. V sezónach 2014/2015 a 2015/2016  štartovala Nasťa dokopy len na troch veľkých pretekoch, keďže druhýkrát porodila syna. Návrat v ďalšom ročníku skôr naznačoval,  že do náročného biatlonového kolotoča sa nevrátila taká rýchla a úspešná Kuzminová ako predtým.

Olympijská sezóna je ale rozprávkou ,ktorá vraví o úplnom opaku. 7 pódiových umiestnení v SP a priebežne druhá priečka v jeho celkovom rebríčku urobili z Kuzminovej jednu z najväčších favoritiek súťaží na kórejských tratiach.

A povestné načasovanie formy na dni D naozaj prišlo. Po 13.mieste zo šprintu, ktorý Nasťa vyhrala na predošlých dvoch hrách, sa opäť vynorili pochybnosti, ktoré ale slovenská medailová nádej  zbúrala ako domček z karát.

Najprv  heroickým výkonom  vybojovala striebro zo stíhačky a potom ukázala extratriedu v svojich nie práve najsilnejších disciplínach. Vytrvalostné preteky išla za posledné 4 roky iba raz, no napriek tomuto deficitu a dvom trestným minútam na trati dosiahla druhý najrýchlejší čas.

Z hromadných pretekov mala do soboty  Nasťa na svojom konte len jedno víťazstvo na veľkom podujatí. V Pjongčangu ale zašla „mass“  tak ako nikdy predtým. Suverénny bežecký výkon podporený takmer  stopercentnou streleckou úspešnosťou bol veľkolepým športovým predstavením hodným najväčších osobností.

 

Biatlonové rýchlo a zbesilo

Od comebacku je Nastinou staronovou prednosťou fantastická rýchlosť resp. výborné bežecké výkony. Prakticky každý z jej nevydarených výsledkoch má na svedomí horšia streľba.  Aj spomínanom minulotýždňovom šprinte mala 2.najlepší bežecký čas.

Posun v stíhačke z 13. na 2.miesto síce nie je úplnou raritou, no pri 4 chybných výstreloch sa to dá považovať za znak bežeckej geniality. Výborné bežecké výkony previedla Nasťa aj v zostávajúcich dvoch disciplínach. Keď sa to v „masse“ spojilo aj s vydarenou streľbou, výsledkom bol neuveriteľný  46 sekundový  náskok pred poslednou položkou.

Nasťa v Pjongčangu bežecky predčila aj esá ako Dahlmeirová, Makäräinenová či Domračevová. V 33 rokoch, po viacerých výpadkoch sú jej rýchlosť a kondícia naozaj obdivuhodné a neuveriteľné.

Veľké športové osobnosti sú zdrojom veľkých výkonov a výsledkov, na ktoré sa nezabúda. Anastasia Kuzminová je dozaista jednou z nich a my, fanúšikovia, si môžeme povedať, že žijeme v jej dobe. To si treba vážiť a vychutnávať, kým táto doba trvá.

 

 

 

 

7 dôvodov postupu Trnavy do skupiny Európskej ligy

31.08.2018

Pred mesiacom by tomu veril len málokto, no teraz je to realita. Futbalisti trnavského Spartaka sa dokázali kvalifikovať do skupinovej fázy Európskej ligy UEFA. V nasledujúcom článku sa pozrieme viac »

Z vrcholu neprávom na dno. A teraz naspäť

08.08.2018

V lete minulého roku to vyzeralo s pokračovaním kariéry Mateja Tótha veľmi biedne. Najúspešnejší slovenský atlét bol kvôli nezrovnalostiam v biologickom pase podozrievaný z dopingu a úplne viac »

5 najlepších zápasov futbalových MS v Rusku

18.07.2018

Na svetovom šampionáte v Rusku sa počas mesiaca odohralo 64 zápasov. Niektoré bavili viac, niektoré menej, celkovo však učite prevládala prvá spomínaná skupina. Ako diváci sme mohli vidieť viac »

sója - strukoviny

USA počas leta ovládli dovoz sóje do Európy

20.09.2018 22:00

Spojené štáty sa stali hlavným dodávateľom sóje do Európy, pričom dosiahli 52-percentný podiel v porovnaní s vlaňajšími 25 percentami.

Gibraltár

Španielsko chce do októbra dosiahnuť dohodu s Britániou ohľadom Gibraltáru

20.09.2018 21:58

Gibraltár, zámorské teritórium Británie na južnom cípe Pyrenejského polostrova, opustí EÚ spoločne s Britániou budúci rok 29. marca.

Ukrajina, Doneck

Pušilin ohlásil kandidatúru na post lídra Doneckej ľudovej republiky

20.09.2018 21:22

Od novembra 2014 slúži ako vyslanec DĽR na rokovaniach Trilaterálnej kontaktnej skupiny o Ukrajine v bieloruskej metropole Minsk.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 47
Celková čítanosť: 55915x
Priemerná čítanosť článkov: 1190x

Autor blogu

Kategórie