Založ si blog

Lekcia pre Slovan, záväzok pre Tipsportligu

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Craig Ramsey s generálnym manažérom Miroslavom Šatanom majú za sebou vytvorenie nominácie na ich prvý veľký turnaj na našej lavičke. Nájdeme v nej množstvo prekvapení, ktoré signalizujú smerovanie našej reprezentácie pod týmto duom.

Ak sa na finálny výber Slovenska pozrieme číselne, neprekvapí  vysoký počet hráčov z českej ligy(14), kde už tradične pôsobí drvivá väčšina v Európe hrajúcich Slovákov.   Diskusiu ale prakticky okamžite vyvolalo to, že z domácej súťaže si v Pjongčangu zahrá až 10 hokejistov, zatiaľ čo z KHL len dvaja a to ani jeden z bratislavského Slovana.(!)

Odvaha v praxi

Od angažovania zahraničného trénera a mladého  perspektívneho GM sme si sľubovali najmä neutrálnosť a rozhodnosť. Obaja sa svojich úloh od začiatku pevne chytili a pri svojom prvom veľkom rozhodnutí zobrali zodpovednosť do svojich rúk. Práve tak, ako to robia úspešní ľudia v rôznych oblastiach, športe nevnímajúc . Bez rizika, vlastného názoru a odvahy to jednoducho nejde.

 Zaslúžene belasé zrkadlo

Prvým zaujímavým rozhodnutím je stop pre všetkých Slovanistov.  Odkedy sú Belasí v KHL, deklarujú cieľ byť základňou reprezentácie. Skôr sú však príkladom, ako to nerobiť. Ani pri nestabilnej finančnej situácii a čoraz horšom umiestnení nedostávajú naši hráči  priestor v potrebnej miere a ideálna nie je ani práca s mladými.  Príkladom je kolísavá výkonnosť potenciálnych budúcich opôr reprezentácie ako Skalický, Hrnka či Šťastný. Na nominovaní  a vývoji dvoch ligistov Sukeľa s Lamperom síce majú podiel aj Belasí, no aj v tomto prípade ťažko hovoriť o do bodky splnenej robote.

Iste, každá nominácia sa dá zobrať z rôznych uhlov pohľadu a aj ja pripúšťam, že hráči typu Viedenského či Meszároša mohli na ZOH pokojne ísť,  no pre náš najslávnejší klub ide o zaslúžené zrkadlo. Bude len dobré, ak ho motivuje k snahe o postupnú zmenu.

Meno nie je rozhodujúce

Okrem Slovanistov budú pod piatimi kruhmi chýbať aj iní stabilní reprezentanti z predošlých rokov. Stačí spomenúť bratov Hudáčkovcov či Michela Miklíka. Aj v tomto prípade ide o subjektívny pohľad, no zároveň aj o fakt, že Ramsey so Šatanom nebrali do úvahy len zásluhy z minulosti.

Pri staršom z bratov Hudáčkovcov rozhodovali v nabitej brankárskej konkurencii detaily, takže očakávať sa dal akýkoľvek záver.  No v prípade ďalších dvoch spomínaných hráčov  bola kľúčovou horšia momentálna forma ako pri možno menej známych hokejistoch, ktorí do Kórei pocestujú. Nehovoriac o tom, že Libor veľmi do koncepcie na disciplínu  zameraného Ramseyho nepasuje.

Šanca pre domácu súťaž

Keďže o neúčasti hráčov z NHL v Pjongangu bolo známe už dlhšiu dobu, Ramsey sa prispôsobil situácii a ako na jednu z možných alternatív zameral pozornosť na domácu súťaž.  A treba povedať, že veľkú.  Potenciálnych reprezentantov z Tipsportligy mal veľmi dobre zmapovaných aj vyskúšaných vo svojom systéme.

Všeobecne sa očakávalo, že na ZOH dostanú šancu štyria- piati.  Okrem skúseností Nagyho, Surového, Starostu, Hovorku a Olveckého  ale dostala priestor aj mladícka dravosť Lampera, Bubelu, Súkeľa, Krištofa aj Pauloviča.

Pre často podceňovanú ligu ide o zaslúženú odmenu, keďže v posledných rokoch zaznamenáva jasný progres. Pre 10-tich vyvolených je to ale podobne ako pre Ramseyho aj veľký záväzok.  Dá sa povedať, že všetko majú vo vlastných rukách. Ak sa v Kórei osvedčia, urobia sebe, lige aj trénerovi výborné meno. Ak nie, tak sa ešte výraznejšie začne presadzovať názor,  že medzinárodný ľad je inde.

Ako už ale bolo povedané, účty sa budú skladať až po Pjongčangu. Súčasné smerovanie našej reprezentácie vrátane nominácie ale vyznieva sympaticky a tak by bola veľká škoda pokaziť si solídny dojem.

Detva a play-off? Zrejme neskorý, no sympatický a nádejný progres

08.02.2018

Hokejisti Detvy majú momentálne najlepšiu formu v Tisportlige. Nováčik ťahá šnúru piatich triumfov, počas ktorej stratil len jediný bod. Aké sú dôvody vzostupu donedávna fackovacieho panáka? viac »

Analýza zápasu HC Košice- HK Nitra (spravodlivý rozdiel triedy)

05.02.2018

Šlágrom včerajšieho programu Tipsportligy bol jednoznačne duel v Košiciach, kde domáci privítali Nitru. Tá zvládla dôležitý súboj oveľa lepšie a z metropoly východu si odniesla cenné viac »

Sto rokov za opicami alebo na ligovom hokeji?

03.02.2018

Asi každý hokejový fanúšik zaregistroval incidenty v závere včerajšieho šlágra medzi trenčianskou Duklou a Košicami. Dnes sa dokonca vedenie Oceliarov rozhodlo napísať oficiálnu sťažnosť viac »

SNS: Výsledky volieb do VÚC

Dvojjazyčné tabule? Sme prekvapení, tvrdia národniari, v koalícii sa o tom nehovorilo

18.02.2018 10:50

SNS sa bude podľa prvého podpredsedu strany Antona Hrnka zaoberať umiestňovaním dopravných značiek v maďarčine pri slovenských cestách.

Lagardeová

Šéfke MMF neprekáža Európsky menový fond

18.02.2018 10:22

Šéfka MMF Christine Lagardeová nemá žiadne námietky voči plánom na premenu eurovalu na Európsky menový fond.

Lucia Žitňanská

Koalícia sa vyberie pri preukazovaní pôvodu majetku inou cestou, sľubuje Žitňanská

18.02.2018 10:20

Ústavný zákon o preukazovaní pôvodu majetku sa súčasnej vláde zrejme nepodarí prijať. Naznačila to ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

fishing, phishing, hacker, mobil, počítačová kriminalita, počítač,

Nálepku zahraničný agent musí v USA používať ďalšie ruské médium

18.02.2018 09:37

Ruská mediálna firma RIA Global sa v Spojených štátoch zaregistrovala ako zahraničný agent. Oznámilo to vo Washingtone ministerstvo spravodlivosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 38
Celková čítanosť: 41229x
Priemerná čítanosť článkov: 1085x

Autor blogu

Kategórie