Založ si blog

Florbal má svetlú budúcnosť. Aj na Slovensku

V Bratislave sa včera skončili ženské MS vo florbale. Jednoznačne ukázali, že  šport, ktorý sa vo svetovom meradle posúva vpred, sa oplatí robiť aj na u nás.

V porovnaní s inými slávnejšími športmi je florbal vo svete stále málo rozšírený a hlavne poloprofesionálny, no pokroky a potenciál do budúcnosti sú zrejmé.  A to nielen v elitnej svetovej štvorke( Fínsko, Švédsko, Švajčiarsko, Česko), ale aj v krajinách druhého sledu. Jednou z nich sme aj my.

Výborné slovenské výkony

Slovenky sa na šampionát v domácom prostredí pripravilo skvelo. Veľkú úlohu zohral tréner Michal Jedlička, ktorý dal dokopy výborne herne aj ľudsky skĺbenú partiu. Tá splnila svoj predturnajový cieľ v podobe 5.miesta, no navyše zanechala výborný herný dojem.  Našim výkonom nechýbala bojovnosť, no podporená bola taktickou vyspelosťou a herným sebavedomím. Aj proti súperom podobnej výkonnostnej úrovne sme sa snažili vysoko napádať a tvoriť hru. Za pomyselný vrchol sa však dá považovať náš jediný prehratý zápas. Fínskeho súpera svetovej extratriedy, ktorý má na florbal podmienky ako u nás napr. hokejisti, sme 50 minút držali v napätí o výsledok.                                                                                                                                               Čerešničkou na torte boli výkony našej elitnej formácie.  Alžbeta Ďuriková, Michaela Šponiarová, Denisa Ferenčíková, Lucia Košturiaková a Paulína Hudáková patrili medzi najlepšie pätorky celého turnaja. V každom zápase odohrali výraznú časovú porciu, pričom na palubovke vnucovali súperkám svoj štýl hry, pritlačiť dokázali aj Fínky.  Posledná menovaná navyše ovládla produktivitu celých MS, dokonca s rekordným bodovým ziskom.

Divácky záujem

Hlavne v menej populárnych športoch platí, že najväčším lákadlom pre ľudí sú zápasy ich národného tímu. A ak divák vidí od tímu srdce, chuť pobiť sa o výsledok aj určitú hernú kvalitu , záujem prirodzene rastie. Tieto florbalové MS sú toho živým príkladom.  Spätnou väzbou na vydarené slovenské výkony bola takmer 4-tisícová návšteva na zápase proti Fínsku,   solídne obsadené boli aj duely proti Nemecku a Lotyšsku( 2 tísíc ľudí).  A to nehovoríme o priaznivcoch, ktorí sledovali zápasy pri televíznych obrazovkách. Z tohto pohľadu treba pochváliť aj RTVS, ktorá v posledných rokoch pravidelne vysiela naše zápasy zo ženských aj mužských MS, čím prispieva k florbalovej popularite.  Jednoducho povedané, o florbal sa počas uplynulého týždňa zaujímali aj ľudia, ktorí o ňom predtým ani nepočuli.

Potreba práce do budúcnosti

Počtom registrovaných hráčov/hráčok, hál, podmienkami ani úrovňou domácej súťaže sa svetovej elite rovnať určite nemôžeme.  Našim cieľom nemusí byť okamžite sa vyrovnať Česku ,kde sa s florbalom pracuje koncepčne už dlhú dobu a kde hráva väčšina opôr našej mužskej aj ženskej reprezentácie.  Práve naopak, potrebná je trpezlivosť. Talenty u nás rozhodne rastú, len ich treba lepšie podchytiť.  Náš florbalový zväz robí výrazný progres, ale potrebná je aj podpora z vyšších miest.  Len potom sa budú môcť stabilne zlepšovať podmienky na prípravu, kvalita domácej ligy a celkovo image florbalu na Slovensku.

Z vrcholu neprávom na dno. A teraz naspäť

08.08.2018

V lete minulého roku to vyzeralo s pokračovaním kariéry Mateja Tótha veľmi biedne. Najúspešnejší slovenský atlét bol kvôli nezrovnalostiam v biologickom pase podozrievaný z dopingu a úplne viac »

5 najlepších zápasov futbalových MS v Rusku

18.07.2018

Na svetovom šampionáte v Rusku sa počas mesiaca odohralo 64 zápasov. Niektoré bavili viac, niektoré menej, celkovo však učite prevládala prvá spomínaná skupina. Ako diváci sme mohli vidieť viac »

10 hráčov, ktorí prekvapili svojimi výkonmi na MS

17.07.2018

Futbalové MS sú už druhý deň minulosťou, a tak je priestor na bilancovanie, hodnotenie, prípadne zostavovanie rôznych rebríčkov. V tom nasledujúcom sa pozrieme na 10tku hráčov, ktorí na svetovom viac »

manafort

Trumpov človek Manafort vinný z daňových podvodov z čias Janukovyča

21.08.2018 23:16, aktualizované: 23:25

Ide o prvé víťazstvo pre tím zvláštneho vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý preveruje údajné ruské ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb.

raketa, rusko, tos-1

Rusko uzavrelo vojenskú dohodu so Stredoafrickou republikou

21.08.2018 22:44

Vzťahy Ruska so SAR sa dostali do stredobodu pozornosti v júli, keď v SAR zavraždili troch ruských novinárov

Taliansko Kalábria roklina nešťastie obete

Pátranie po nezvestných v rokline Raganello pokračuje

21.08.2018 22:28

V obľúbenej talianskej destinácii zahynulo 10 turistov.

Michael Cohen

Trumpov exprávnik Cohen uzavrel dohodu o vine a treste

21.08.2018 22:01, aktualizované: 23:08

Cohen sa priznal k finančným podvodom počas Trumpovej predvolebnej kampane, bankovým podvodom a daňovým únikom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 53052x
Priemerná čítanosť článkov: 1153x

Autor blogu

Kategórie