Založ si blog

Florbal má svetlú budúcnosť. Aj na Slovensku

V Bratislave sa včera skončili ženské MS vo florbale. Jednoznačne ukázali, že  šport, ktorý sa vo svetovom meradle posúva vpred, sa oplatí robiť aj na u nás.

V porovnaní s inými slávnejšími športmi je florbal vo svete stále málo rozšírený a hlavne poloprofesionálny, no pokroky a potenciál do budúcnosti sú zrejmé.  A to nielen v elitnej svetovej štvorke( Fínsko, Švédsko, Švajčiarsko, Česko), ale aj v krajinách druhého sledu. Jednou z nich sme aj my.

Výborné slovenské výkony

Slovenky sa na šampionát v domácom prostredí pripravilo skvelo. Veľkú úlohu zohral tréner Michal Jedlička, ktorý dal dokopy výborne herne aj ľudsky skĺbenú partiu. Tá splnila svoj predturnajový cieľ v podobe 5.miesta, no navyše zanechala výborný herný dojem.  Našim výkonom nechýbala bojovnosť, no podporená bola taktickou vyspelosťou a herným sebavedomím. Aj proti súperom podobnej výkonnostnej úrovne sme sa snažili vysoko napádať a tvoriť hru. Za pomyselný vrchol sa však dá považovať náš jediný prehratý zápas. Fínskeho súpera svetovej extratriedy, ktorý má na florbal podmienky ako u nás napr. hokejisti, sme 50 minút držali v napätí o výsledok.                                                                                                                                               Čerešničkou na torte boli výkony našej elitnej formácie.  Alžbeta Ďuriková, Michaela Šponiarová, Denisa Ferenčíková, Lucia Košturiaková a Paulína Hudáková patrili medzi najlepšie pätorky celého turnaja. V každom zápase odohrali výraznú časovú porciu, pričom na palubovke vnucovali súperkám svoj štýl hry, pritlačiť dokázali aj Fínky.  Posledná menovaná navyše ovládla produktivitu celých MS, dokonca s rekordným bodovým ziskom.

Divácky záujem

Hlavne v menej populárnych športoch platí, že najväčším lákadlom pre ľudí sú zápasy ich národného tímu. A ak divák vidí od tímu srdce, chuť pobiť sa o výsledok aj určitú hernú kvalitu , záujem prirodzene rastie. Tieto florbalové MS sú toho živým príkladom.  Spätnou väzbou na vydarené slovenské výkony bola takmer 4-tisícová návšteva na zápase proti Fínsku,   solídne obsadené boli aj duely proti Nemecku a Lotyšsku( 2 tísíc ľudí).  A to nehovoríme o priaznivcoch, ktorí sledovali zápasy pri televíznych obrazovkách. Z tohto pohľadu treba pochváliť aj RTVS, ktorá v posledných rokoch pravidelne vysiela naše zápasy zo ženských aj mužských MS, čím prispieva k florbalovej popularite.  Jednoducho povedané, o florbal sa počas uplynulého týždňa zaujímali aj ľudia, ktorí o ňom predtým ani nepočuli.

Potreba práce do budúcnosti

Počtom registrovaných hráčov/hráčok, hál, podmienkami ani úrovňou domácej súťaže sa svetovej elite rovnať určite nemôžeme.  Našim cieľom nemusí byť okamžite sa vyrovnať Česku ,kde sa s florbalom pracuje koncepčne už dlhú dobu a kde hráva väčšina opôr našej mužskej aj ženskej reprezentácie.  Práve naopak, potrebná je trpezlivosť. Talenty u nás rozhodne rastú, len ich treba lepšie podchytiť.  Náš florbalový zväz robí výrazný progres, ale potrebná je aj podpora z vyšších miest.  Len potom sa budú môcť stabilne zlepšovať podmienky na prípravu, kvalita domácej ligy a celkovo image florbalu na Slovensku.

5 pozitív, ktoré naši hokejisti ukázali na MS

17.05.2018

Po článku, v ktorom som sa zameral na dôvody nášho opätovného nepostupu do štvrťfinále, preladíme na príjemnejšiu tému. V Kodani sme totiž ukázali aj veci, s ktorými môžeme byť spokojní viac »

5 dôvodov, prečo naši hokejisti nepostúpili na MS do štvrťfinále

17.05.2018

Slovenskí hokejisti ani po 5-krát v rade nedokázali na MS postúpiť medzi najlepšiu osmičku. V Kodani síce na rozdiel od minulého ročníka nesklamali- hrali na hranici svojich možností, ukázali viac »

Viac takýchto výkonov

13.05.2018

Málokedy sa stane, aby sme po prehre našich hokejistov našli na internete reakcie ako: „Ďakujeme chlapci!“. Včera však boli jednoznačne opodstatnené. Zverenci Craiga Ramseyho totiž odohrali viac »

nemecko Freiburg súd

V Drážďanoch po náleze bomby z vojny evakuovali 8 700 ľudí

23.05.2018 10:44

Britská letecká bomba sa našla v utorok popoludní pri stavebných prácach necelé dva kilometre severozápadne od hlavnej stanice.

nehoda

Ukázali video z nehody, pri ktorej zahynulo deväť ľudí. Urobil ho vodič, ktorý sa venoval četovaniu

23.05.2018 10:43

Rumunské webové servery zverejnili videozáznam, ktorý v utorok pri zrážke s protiidúcim nákladným autom v Maďarsku natočil sám vodič rumunského mikrobusu.

Francúzsko, migranti, Paríž

Francúzska polícia zlikviduje táboriská migrantov v Paríži

23.05.2018 10:27

Francúzsky minister vnútra nariadil polícii, aby v dohľadnom čase v Paríži pristúpila k likvidácii ilegálnych táborísk, v ktorých žije asi 2300 migrantov.

okresny sud bratislava, krajsky sud v bratislave

Pojednávanie s mužom v kauze fekálnych útokov sa opäť nekonalo

23.05.2018 10:13

Krajský súd opäť odročil verejné zasadnutie - odvolacie konanie vo veci Martina Macka, ktorého prokurátor obžaloval v prípade útokov močom či exkrementmi na ženy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 46441x
Priemerná čítanosť článkov: 1106x

Autor blogu

Kategórie