Založ si blog

Florbal má svetlú budúcnosť. Aj na Slovensku

V Bratislave sa včera skončili ženské MS vo florbale. Jednoznačne ukázali, že  šport, ktorý sa vo svetovom meradle posúva vpred, sa oplatí robiť aj na u nás.

V porovnaní s inými slávnejšími športmi je florbal vo svete stále málo rozšírený a hlavne poloprofesionálny, no pokroky a potenciál do budúcnosti sú zrejmé.  A to nielen v elitnej svetovej štvorke( Fínsko, Švédsko, Švajčiarsko, Česko), ale aj v krajinách druhého sledu. Jednou z nich sme aj my.

Výborné slovenské výkony

Slovenky sa na šampionát v domácom prostredí pripravilo skvelo. Veľkú úlohu zohral tréner Michal Jedlička, ktorý dal dokopy výborne herne aj ľudsky skĺbenú partiu. Tá splnila svoj predturnajový cieľ v podobe 5.miesta, no navyše zanechala výborný herný dojem.  Našim výkonom nechýbala bojovnosť, no podporená bola taktickou vyspelosťou a herným sebavedomím. Aj proti súperom podobnej výkonnostnej úrovne sme sa snažili vysoko napádať a tvoriť hru. Za pomyselný vrchol sa však dá považovať náš jediný prehratý zápas. Fínskeho súpera svetovej extratriedy, ktorý má na florbal podmienky ako u nás napr. hokejisti, sme 50 minút držali v napätí o výsledok.                                                                                                                                               Čerešničkou na torte boli výkony našej elitnej formácie.  Alžbeta Ďuriková, Michaela Šponiarová, Denisa Ferenčíková, Lucia Košturiaková a Paulína Hudáková patrili medzi najlepšie pätorky celého turnaja. V každom zápase odohrali výraznú časovú porciu, pričom na palubovke vnucovali súperkám svoj štýl hry, pritlačiť dokázali aj Fínky.  Posledná menovaná navyše ovládla produktivitu celých MS, dokonca s rekordným bodovým ziskom.

Divácky záujem

Hlavne v menej populárnych športoch platí, že najväčším lákadlom pre ľudí sú zápasy ich národného tímu. A ak divák vidí od tímu srdce, chuť pobiť sa o výsledok aj určitú hernú kvalitu , záujem prirodzene rastie. Tieto florbalové MS sú toho živým príkladom.  Spätnou väzbou na vydarené slovenské výkony bola takmer 4-tisícová návšteva na zápase proti Fínsku,   solídne obsadené boli aj duely proti Nemecku a Lotyšsku( 2 tísíc ľudí).  A to nehovoríme o priaznivcoch, ktorí sledovali zápasy pri televíznych obrazovkách. Z tohto pohľadu treba pochváliť aj RTVS, ktorá v posledných rokoch pravidelne vysiela naše zápasy zo ženských aj mužských MS, čím prispieva k florbalovej popularite.  Jednoducho povedané, o florbal sa počas uplynulého týždňa zaujímali aj ľudia, ktorí o ňom predtým ani nepočuli.

Potreba práce do budúcnosti

Počtom registrovaných hráčov/hráčok, hál, podmienkami ani úrovňou domácej súťaže sa svetovej elite rovnať určite nemôžeme.  Našim cieľom nemusí byť okamžite sa vyrovnať Česku ,kde sa s florbalom pracuje koncepčne už dlhú dobu a kde hráva väčšina opôr našej mužskej aj ženskej reprezentácie.  Práve naopak, potrebná je trpezlivosť. Talenty u nás rozhodne rastú, len ich treba lepšie podchytiť.  Náš florbalový zväz robí výrazný progres, ale potrebná je aj podpora z vyšších miest.  Len potom sa budú môcť stabilne zlepšovať podmienky na prípravu, kvalita domácej ligy a celkovo image florbalu na Slovensku.

Detva a play-off? Zrejme neskorý, no sympatický a nádejný progres

08.02.2018

Hokejisti Detvy majú momentálne najlepšiu formu v Tisportlige. Nováčik ťahá šnúru piatich triumfov, počas ktorej stratil len jediný bod. Aké sú dôvody vzostupu donedávna fackovacieho panáka? viac »

Analýza zápasu HC Košice- HK Nitra (spravodlivý rozdiel triedy)

05.02.2018

Šlágrom včerajšieho programu Tipsportligy bol jednoznačne duel v Košiciach, kde domáci privítali Nitru. Tá zvládla dôležitý súboj oveľa lepšie a z metropoly východu si odniesla cenné viac »

Sto rokov za opicami alebo na ligovom hokeji?

03.02.2018

Asi každý hokejový fanúšik zaregistroval incidenty v závere včerajšieho šlágra medzi trenčianskou Duklou a Košicami. Dnes sa dokonca vedenie Oceliarov rozhodlo napísať oficiálnu sťažnosť viac »

SNS: Výsledky volieb do VÚC

Dvojjazyčné tabule? Sme prekvapení, tvrdia národniari, v koalícii sa o tom nehovorilo

18.02.2018 10:50

SNS sa bude podľa prvého podpredsedu strany Antona Hrnka zaoberať umiestňovaním dopravných značiek v maďarčine pri slovenských cestách.

Lagardeová

Šéfke MMF neprekáža Európsky menový fond

18.02.2018 10:22

Šéfka MMF Christine Lagardeová nemá žiadne námietky voči plánom na premenu eurovalu na Európsky menový fond.

Lucia Žitňanská

Koalícia sa vyberie pri preukazovaní pôvodu majetku inou cestou, sľubuje Žitňanská

18.02.2018 10:20

Ústavný zákon o preukazovaní pôvodu majetku sa súčasnej vláde zrejme nepodarí prijať. Naznačila to ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

fishing, phishing, hacker, mobil, počítačová kriminalita, počítač,

Nálepku zahraničný agent musí v USA používať ďalšie ruské médium

18.02.2018 09:37

Ruská mediálna firma RIA Global sa v Spojených štátoch zaregistrovala ako zahraničný agent. Oznámilo to vo Washingtone ministerstvo spravodlivosti.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 38
Celková čítanosť: 41231x
Priemerná čítanosť článkov: 1085x

Autor blogu

Kategórie