Založ si blog

Florbal má svetlú budúcnosť. Aj na Slovensku

V Bratislave sa včera skončili ženské MS vo florbale. Jednoznačne ukázali, že  šport, ktorý sa vo svetovom meradle posúva vpred, sa oplatí robiť aj na u nás.

V porovnaní s inými slávnejšími športmi je florbal vo svete stále málo rozšírený a hlavne poloprofesionálny, no pokroky a potenciál do budúcnosti sú zrejmé.  A to nielen v elitnej svetovej štvorke( Fínsko, Švédsko, Švajčiarsko, Česko), ale aj v krajinách druhého sledu. Jednou z nich sme aj my.

Výborné slovenské výkony

Slovenky sa na šampionát v domácom prostredí pripravilo skvelo. Veľkú úlohu zohral tréner Michal Jedlička, ktorý dal dokopy výborne herne aj ľudsky skĺbenú partiu. Tá splnila svoj predturnajový cieľ v podobe 5.miesta, no navyše zanechala výborný herný dojem.  Našim výkonom nechýbala bojovnosť, no podporená bola taktickou vyspelosťou a herným sebavedomím. Aj proti súperom podobnej výkonnostnej úrovne sme sa snažili vysoko napádať a tvoriť hru. Za pomyselný vrchol sa však dá považovať náš jediný prehratý zápas. Fínskeho súpera svetovej extratriedy, ktorý má na florbal podmienky ako u nás napr. hokejisti, sme 50 minút držali v napätí o výsledok.                                                                                                                                               Čerešničkou na torte boli výkony našej elitnej formácie.  Alžbeta Ďuriková, Michaela Šponiarová, Denisa Ferenčíková, Lucia Košturiaková a Paulína Hudáková patrili medzi najlepšie pätorky celého turnaja. V každom zápase odohrali výraznú časovú porciu, pričom na palubovke vnucovali súperkám svoj štýl hry, pritlačiť dokázali aj Fínky.  Posledná menovaná navyše ovládla produktivitu celých MS, dokonca s rekordným bodovým ziskom.

Divácky záujem

Hlavne v menej populárnych športoch platí, že najväčším lákadlom pre ľudí sú zápasy ich národného tímu. A ak divák vidí od tímu srdce, chuť pobiť sa o výsledok aj určitú hernú kvalitu , záujem prirodzene rastie. Tieto florbalové MS sú toho živým príkladom.  Spätnou väzbou na vydarené slovenské výkony bola takmer 4-tisícová návšteva na zápase proti Fínsku,   solídne obsadené boli aj duely proti Nemecku a Lotyšsku( 2 tísíc ľudí).  A to nehovoríme o priaznivcoch, ktorí sledovali zápasy pri televíznych obrazovkách. Z tohto pohľadu treba pochváliť aj RTVS, ktorá v posledných rokoch pravidelne vysiela naše zápasy zo ženských aj mužských MS, čím prispieva k florbalovej popularite.  Jednoducho povedané, o florbal sa počas uplynulého týždňa zaujímali aj ľudia, ktorí o ňom predtým ani nepočuli.

Potreba práce do budúcnosti

Počtom registrovaných hráčov/hráčok, hál, podmienkami ani úrovňou domácej súťaže sa svetovej elite rovnať určite nemôžeme.  Našim cieľom nemusí byť okamžite sa vyrovnať Česku ,kde sa s florbalom pracuje koncepčne už dlhú dobu a kde hráva väčšina opôr našej mužskej aj ženskej reprezentácie.  Práve naopak, potrebná je trpezlivosť. Talenty u nás rozhodne rastú, len ich treba lepšie podchytiť.  Náš florbalový zväz robí výrazný progres, ale potrebná je aj podpora z vyšších miest.  Len potom sa budú môcť stabilne zlepšovať podmienky na prípravu, kvalita domácej ligy a celkovo image florbalu na Slovensku.

7 dôvodov postupu Trnavy do skupiny Európskej ligy

31.08.2018

Pred mesiacom by tomu veril len málokto, no teraz je to realita. Futbalisti trnavského Spartaka sa dokázali kvalifikovať do skupinovej fázy Európskej ligy UEFA. V nasledujúcom článku sa pozrieme viac »

Z vrcholu neprávom na dno. A teraz naspäť

08.08.2018

V lete minulého roku to vyzeralo s pokračovaním kariéry Mateja Tótha veľmi biedne. Najúspešnejší slovenský atlét bol kvôli nezrovnalostiam v biologickom pase podozrievaný z dopingu a úplne viac »

5 najlepších zápasov futbalových MS v Rusku

18.07.2018

Na svetovom šampionáte v Rusku sa počas mesiaca odohralo 64 zápasov. Niektoré bavili viac, niektoré menej, celkovo však učite prevládala prvá spomínaná skupina. Ako diváci sme mohli vidieť viac »

Kim Čong-un

Kim Čong-un sa pochválil novou strategickou zbraňou

16.11.2018 01:27

Severokórejské štátné médiá informovali, že armáda pod dohľadom vodcu Kim Čong-una úspešne otestovala novú technologicky vyspelú strategickú zbraň.

dvojičky

Oddelené siamské dvojičky z Bhutánu po zákroku už ukazujú šibalskú tvár

15.11.2018 23:10

15-mesačné dvojičky Nima a Dawa boli spojené trupmi a mali aj spoločnú pečeň. Oddelili ich v Austrálii.

sofia, migranti,

Migračný pakt OSN neratifikuje ani Estónsko

15.11.2018 22:34

Pakt by mali vlády oficiálne prijať na konferencii v marockom Marrákeši v decembri.

Brexit

Väčšina Britov je proti brexitu a chce druhé referendum

15.11.2018 21:59

Britská stanica Sky News zverejnila dnes nový prieskum.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 47
Celková čítanosť: 58294x
Priemerná čítanosť článkov: 1240x

Autor blogu

Kategórie